Atvykstamojo turizmo plėtra anot ambasadorių

Smagu, kad Lietuvoje vyksta forumai turizmo klausimais. Ir vakar (2015 m. gruodžio 21d.) toks įvyko. Jo pavadinimas „Vakarų Lietuva: galimybės, idėjos, iššūkiai“ kaip ir nuteikia optimistiškai. Nustebau, kad ji organizavo Ambasadorių klubas. Vertinant esamų ir buvusių Lietuvos ambasadorių užsienio šalyse pasisakymus turizmo klausimais kyla klausimas dėl to, kiek tiksliai jie gali vertinti atvykstamojo turizmo situaciją Lietuvoje. Aš neabėjoju šių žmonių išprusimu bei erudicija. Aišku, kai žmogaus darbas yra atstovauti šalį, tai reikia atstovauti ir ūkio sektorius, įskaitant turizmą, bet nesu tikras, kad jie gali analizuoti esamas turizmo problemas.why-you-should-visit-lithuania-1-638

Šis forumas tapo tikrai įdomia platforma siekiant įvertinti ambasadorių įžvalgas iš tų šalių, kur jie reziduoja. Nežiūrint į išsakytas nuomones, susidarė įspūdis, jog, iš esmės, Lietuva ir jos pajūris nėra įdomūs nei amerikiečiams, nei italams, nei dar kitos šalies, kurias atstovavo ambasadoriai, piliečiams.

Galų gale, aš esu tikras, kad mūsų gerbiami ambasadoriai, kalbėdami apie kitų šalių gyventojus bei jų požiūrį į Lietuvą kaip į turizmo kryptį, vargu ar bendravo su statistiniu užsienio turistu, kuris lankėsi Lietuvoje. Su verslo ir kitų sričių atstovais, kur susiduriama darbe, taip. Bet ar jie ir yra tie statistiniai turistai lieka neaišku. Aišku, galima čia prieštarauti, bet kiek man teko matyti ambasadorius, tai prie jų prieiti pabendrauti labai sudėtinga. Abejoju, kad ir ambasadoriai patys prieina…

Aišku, smagu, kad Vakarų Lietuvos regione vyksta turizmui palankūs pokyčiai: atsiranda nauji traukos objektai, vykdomi įvairūs projektai, didėja skrydžių geografija. Bet būtų naivu tikėtis, kad nuo kovo galo su Wizzair iš karto pradės skristi britai ar su LOT lenkai. Iš Norvegijos skrydis į Palangą irgi yra, bet kiek norvegų atskrenda, tai jau kitas klausimas. Kiek teko skaityti, tai norvegai tikrai nėra patys populiariausi svečiai pajūryje.

Todėl visgi pritariu L. Pučinsko nuomonei, kad reikia vertinti ne pasiekimus, o analizuoti problemas. Problemų yra daug, bet, mano nuomone, apie jas turi kalbėti tie žmonės, kurie dirba tame ir teikti racionalius pasiūlymus tiems, kurie gali kažką spręsti. Šioje vietoje aš pasigedau tiek dirbančių sektoriuje nuomonių, tiek galinčių kažką nuspręsti.

Vienu žodžiu, ne ambasadoriai turi spręsti Lietuvos turizmo problemas, jas turi iškelti turizme dirbantys žmonės, savivaldybės, regionai. Bet, iš ambasadorių įžvalgų galima įžvelgti plėtros galimybes. Pavyzdžiui, kodėl negalima privilioti suomių į Lietuvos pajūrį? Aišku, sunku būtų juos atplėšti nuo Estijos, bet suomiai įdomi tauta, ypač jų turistai. Praėjo keli metai, bet Kaunas iki šiol su nostalgija atsimena išlaidaujančius suomius. Sudėtinga būtų nukonkuruoti suomius iš estų, visgi keltų susisiekimas tarp Helsinkio ir Talino veikia kaip laikrodukas. Bet suteikus galimybę suomiams atsirasti Klaipėdoje, visa Vakarų Lietuva laimėtų.

Atsimenu, kaip Ryanair visus nudžiūgino 2010 m. ir paskelbė apie savo bazės atidarymą Kaune bei naujas kryptis. Prisipažinsiu, aš pradžioje pažiūrėjau į Google maps, siekiant sužinoti kur yra Tamperė. Mano nuostabai, atvykusių suomių banga buvo tokia stipri, kad neatpažįstamai pasikeitė Kauno veidas. Pamenu, kai atskrisdavo koks skrydis iš Londono ar Dublino į Kauno oro uostą, tai tarp pasitinkančių žmonių buvo net sunku praeiti (ir dabar yra panašiai), o kai atskrisdavo skrydžiai iš Tamperės, tai juos pasitikdavo apie 30 taksistų su vardų lentelėmis. Čia kalba eina tik apie tuos, kurie iš anksto pasirūpindavo nuvežimu į viešbutį. O tie, kurie nepasirūpindavo stodavo į ilgą eilutę prie taksi aikštelės, o taksi vairuotojai sukosi kaip voveraitės… Ir nesvarbu, ar vasarą ar žiemą, jų srautas buvo pastovus.

Kodėl gi nepabandyti pasiūlyti skrydį iš Palangos į tą pačią Tamperę? Tai yra paprastas pasiūlymas kaip priviliuoti turtingus turistus sezono ir nesezono metu į pajūrį. Tada reikės mažiau pergyventi dėl mažėjančių rusų ar baltarusių.

Grįžtant prie ambasadorių įžvalgų, sutikčiau su jais, kad daug kas iš tų šalių, kur reziduojama, į Lietuvos pajūrį tiesiog nevažiuotų. Vieniems čia šalta, kiti turi geresnį pasirinkimą, tretiems čia neįdomu. Ir tikrai ne kultūriniai dalykai juos čia pritrauktų.

Rodyti „Neregėtą Lietuvą“ užsieniečiams kaip masalą atvykti į Lietuvą yra naivu. Reikia nukreipti užsieniečių dėmesį į paslaugas, kurias mes galime teikti. Latvija prieš nepilnus 10 metų išleido labai gerą šalį pristatantį klipą „Sounds like Latvia“, kuriame šalis parodyta įvairiapusiškai ir labai patraukliai. Praėjo tie beveik 10 metų, ir žvelgiant į Latviją, darosi pavydu. Aišku, jie turi kitų problemų, bet patrauklumo kontekste, Lietuva, mano nuomone, gerokai nusileidžia Latvijai.

Aš labai vertinu darbą, kurį įdėjo „Neregėtos Lietuvos“ kurėjai, bet šis kurinys, mano nuomone, yra nuostabus suvenyras, o ne šalį reprezentuojantis vaizdo klipas. Todėl siekiant tapti patrauklesniais reikia stipriai pasikeisti ir negyventi vien gražia idėja. Ir aišku, reikia sveikinti įvairias iniciatyvas, kuriomis siekiama plėtoti turizmą Lietuvoje.

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s