Kodėl nereikia tikėti turizmo statistika?

Šį kartą aš noriu užkabinti turizmo statistikos patikimumą. Pasakysiu atvirai, statistika netikiu. Netikiu ne dėl to, kad abejoju žmonių, dirbančių Statistikos departamente, profesionalumu. Netikiu dėl to, nes žinau, kaip renkami duomenys. Aišku, yra turizmo sferų, kur viskas apskaičiuojama labai tiksliai, pvz., oro uostai apskaičiuoja keleivių skaičius, bet yra sferų, kur duomenų patikimumas yra labai abejotinas.

Jei paimtume apgyvendinimą, aš netikiu, kad visi, įskaitant garsias Palangos močiutes, pateikia tikslius duomenis apie nakvojančius turistus. Tas gali būti tiek dėl močiučių veiklos specifikos, kurios vargu ar nori teikti duomenis, tiek ir dėl viešbučių noro mažinti turistų skaičių, siekiant mažinti sumokamą pagalvės mokestį.

beach

Šį kartą man užkliuvo už akių Statistikos departamento pateikta trumpa turizmo statistikos suvestinė už 2015 m. III ketvirtį. Visų pirma, aš nesuprantu, kaip yra renkami duomenys apie kelionės į užsienį tikslą. Kiek man teko keliauti į užsienį įvairiomis transporto priemonėmis, manęs Lietuvoje niekas neklausė koks yra mano kelionės į užsienį tikslas. Juo labiau, kad dabar, Lietuvos pasienyje, turint atviras sienas su Lenkija ir Latvija dažniausiai net ir nėra kam pasakyti savo kelionės tikslą. Gal aš vienintelis toks, gal kas gali pasidalinti savo įspūdžiais.

Kitas kritinis žvilgsnis yra nukreiptas į vietos turistų kelionių vietoves. Remiantis Turizmo įstatymu, turistas – tai asmuo, kuris bent vieną naktį praleidžia ne savo gyvenamoje vietoje turint kitą, nei mokslo ar darbo tikslą. Aišku, reikia atmesti sarkastišką įžvalgą apie tai, kad asmuo nakvojantis pas kaimyną rekreaciniais tikslais, irgi kaip ir tampa turistu. Logiška, kad duomenys apie tai, kur keliauja Lietuvoje vietos turistai turi būti renkami viešbučiuose. Kaip jau minėjau aukščiau, neverta pasikliauti vien nakvynės įstaigų pateiktais duomenimis dėl jų netikslumo.

Lygiai taip pat reikia kritiškai vertinti pateiktus skaičius, kad tiek ir tiek turistų nakvojo pas gimines ir draugus. Jei oficialiai dirbančiois nakvynės vietos pateikia duomenis, tai giminės ir draugai to tikrai nedaro. Taip pat man pasidarė smalsu, ką reiškia žodelis „kitur“ prie vietų, kur nakvojo vietos turistai. Buvo išvardinti viešbučiai, sanatorijos, poilsio, sveikatinimo namai, reabilitacijos centrai, nuosavas būstas (čia irgi neaišku kaip renkami duomenys). Aš suprantu, kad po „kitur“ gali slėptis kempingai, nakvynės namai, bet kodėl tas nėra išskirta? Kokia prasmė pateikti labai abejotinus duomenis iš „draugų, giminių ar iš savęs, jei renkuosi poilsį nuosavame būste“ (kaip suprantate, greičiausiai nieko nerasite, kas deklaravo šiuos duomenis Statistikos departamentui), jei ignoruojami tie dalyviai, kurie kaip ir turi pateikti duomenis?

Aš suprantu, kad duomenis apie vietos turistus galima gauti ne tik iš nakvynės įstaigų, bet ir iš kelionių organizatorių. Liūdna tiesa yra ta, kad retas kelionių organizatorius organizuoja kelionę su nakvyne vietos gyventojams. Iš vienos pusės, Lietuva yra maža, todėl kelių valandų kelias – ir jau namai. Iš kitos pusės, Lietuvos turistai, visų pirma, skaičiuoja, todėl neapsimoka daryti nakvynės kitur, nes toks kelionės pasiūlymas neatrodo tiek patrauklus.

Kaip ten bebūtų, aš netikiu turizmo statistika ir kitiems patariu to nedaryti. Daugelio turizmo rodiklių duomenų patikimumas yra abejotinas, atitinkamai ir išvados yra klaidingos. Tai kaip galima įvertinti tikrąją turizmo situaciją, jei statistika nėra patikimas šaltinis? Čia reikia didesnio masto diskusijos, nes, panašu, kad kiekvienas turizmo sektoriaus verslas turėtų atsakymą “iš savojo bokšto“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s