Dubajaus viešbučio gaisro atgarsis: Ar verta Lietuvoje rūpintis priešgaisrine sauga apgyvendinimo įstaigose?

Dėl ko kilo gaisras Dubajaus viešbutyje prieš Naujuosius metus, aišku, paaiškės su laiku. Bet čia verta atsižvelgti į tai, kad nebuvo nei vienos aukos. Nebuvau tame viešbutyje, bet įtariu, kad ten puikiai sutvarkyta priešgaisrinės signalizacijos sistema. Toks įvykis paskatino susimąstyti apie tai, kokia Lietuvoje yra situacija su priešgaisrine sauga apgyvendinimo įstaigose.

zenklai-dideli

Remiantis LR Turizmo įstatymu, apgyvendinimo paslaugų teikėjai gali būti kolektyvinio ir privataus apgyvendinimo paslaugų teikėjais. Vieni nuo kitų, aišku, skiriasi veiklos mastu ir tuo, kad kolektyviniai apgyvendinimo paslaugų teikėjai turi vykdyti veiklą tam specialiai pritaikytam pastate arba jų grupėje, tuo tarpu privataus apgyvendinimo teikėjai paslaugas privalo teikti gyvenamosios paskirties patalpose arba sodyboje, stovyklavietėje. Būtų galima ir daugiau pateikti skirtumų, bet verta apsistoti ties patalpomis.

Ir vieniems ir kitiems paslaugų teikėjams yra nurodyta, kad patalpos turi būti pritaikytos vykdomai veiklai, atitikti saugumo bei higienos normų reikalavimus. Kaip ir logiška, nes vartotojų saugumas bei higienos poreikių užtikrinimas turi būti aukščiausio prioriteto, bet yra keli nedideli „bet“…

  1. Kolektyvinio apgyvendinimo paslaugų teikėjai vykdo veiklą komercinėse patalpose, kurios yra poilsio ar viešbučių naudojimo paskirties. Remiantis LR Priešgaisrinės saugos įstatymu, komercinių patalpų naudotojai, t.y. įmonių, įstaigų, organizacijų vadovai privalo užtikrinti priešgaisrinę saugą. Kitaip tariant, gesintuvo neužteks, tenka pasirūpinti pilnu komplektu – įrengti gaisro gesinimo ir signalizavimo sistemą.
  2. Privataus apgyvendinimo paslaugų teikėjai, vykdydami veiklą gyvenamosios paskirties patalpose, visiškai nėra tikrinami. Jei neklystu, iki 2010 m., siekiant gauti verslo liudijimą nakvynės veiklai reikėdavo į VMI nešti savivaldybės išduotą leidimą verstis nakvynės veikla gyvenamosios paskirties patalpose. Gauti tą leidimą nebuvo paprasta: reikėdavo pasirūpinti ne tik raštu iš Priešgaisrinės apsaugos tarnybos, bet ir raštu iš Visuomenės sveikatos centro. Po to ateidavo savivaldybės komisija ir tik tada buvo galima gauti tą leidimą vykdyti veiklą. Pakeitus tvarką, verslo liudijimą galima išimti be jokių kliučių, užtenka nurodyti veiklą, sumokėti mokesčius ir galima dirbti. Tik atsitikus rimtam įvykiui, visos tarnybos greitai prisistato.

Nesąmonė, ar ne? Bet ar kas nors yra girdėjęs apie gaisrą arba kitokį priešgaisrinės saugos įvykį viešbutyje Lietuvoje, kuris pareikalavo aukų?

O kai kalba eina apie privatų apgyvendinimą, iš karto atsiranda asociacija ne su gaisru, o su priešgaisrinės saugos reikalavimų neatitikimu, kai vienuose apartamentuose Vilniuje užduso porelė. Kaip vėliau paaiškėjo, mirties priežastis buvo apsinuodijimas smalkėmis. O viskas įvyko ne dėl to, kad buvo neteisingai sumontuotas katilas, o dėl to, kad nebuvo projekto ir viskas buvo padaryta savavališkai, atitinkamai, dujininkai neturėjo paleisti dujų, o priešgaisrinės saugos specialistai turėjo užkirsti kelią nakvynės paslaugų teikimui.

Tai jau praeitis, bet, mano žiniomis, priešgaisrinės saugos situacija tokiose privataus apgyvendinimo vietose iš esmės nepasikeitė. Priežastis banali: niekas nesikeičia ir niekas nepasimokė. Gyvenamųjų patalpų naudotojai geriausiu atveju pastato į kampą gesintuvą (nors, tikėtina, kad patalpos prieš pritaikant jas nakvynei, buvo pertvarkytos), VMI ir toliau nieko nereikalauja dalindama verslo liudijimus, Priešgaisrinės apsaugos tarnybos niekas nejudina dėl to, miestų savivaldybės bei Turizmo departamentas nemato tame problemos. Taip ir gaunasi, kad kolektyvinio apgyvendinimo teikėjai yra tiesiog priversti dirbti vadovaujantis teisės aktais, tuo tarpu privataus apgyvendinimo teikėjai niekieno netrukdomi kasmet įgija verslo liudijimą ir toliau kelia pavojų klientų bei kaimynų gyvybėms.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s