Ar gali Lietuva pakovoti dėl vienadienių lankytojų?

Ne paslaptis, kad reikšmingą dalį Suvalkų ekonominiame gyvenime turi lietuvių paliekami pinigai. Turbūt sunku rasti bent vieną žmogų Lietuvoje, kuris savo aplinkoje neturi ko nors, kas važiavo į Lenkiją apsipirkti. Aišku, važiuojama ten dėl kainų skirtumų. Ir perkama ten urmu, kitaip neapsimokėtų ten vykti.

Atsimenu Suvalkus prieš kokius 15 – 17 metų. Tai buvo tiesiog miestelis provincijoje, per kurį ėjo vienas iš dviejų kelių į Vakarus. Kas gi atsitiko, kad Suvalkai taip pasikeitė?

vilnius 2

Sakyčiau, kad ne paskutinį vaidmenį čia suvaidino Lenkijos centrinės valdžios veiksmai krizės metu. Tada, tolimais 2008 m., kai ekonominė krizė tik pradėjo reikštis, Lenkų centrinis bankas sąmoningai sumažino zloto kursą. Šis veiksnys padarė stebuklą – į Lenkiją pradėjo veržtis visi kaimynai, nes Lenkijoje pasidarė pirkti gerokai pigiau nei savo šalyse. Lenkija turi sausumos sienas su 7 šalimis, ir kiekvienos besiribojančios šalies gyventojai rado kažką sau Lenkijos parduotuvių lentynose, netgi tie patys vokiečiai pradėjo vykti į Lenkiją pirkti naujus vokiškus automobilius.

Aplamai Lenkiją reikia pagirti už įdėtą darbą siekiant pritraukti pirkėjus iš kitų šalių. Aišku, tie pirkėjai daugiausiai vienadieniai, atvyksta į parduotuvę, nuperka ir vyksta atgal. Bet nemažai pasiekta pritraukiant kaimyninius, ne ES šalių, pirkėjus. Rusijos Kaliningrado srities gyventojai turi lengvatinį pasienio vizų režimą su Lenkijos šiauriniu regionu. Baltarusiams yra speciali vizų kategorija apsipirkimui, tuo tarpu Ukrainos pasienio gyventojams irgi suteiktos išskirtinės sąlygos, kertant valstybių sieną, juo labiau Lenkija aktyviai pritraukia iš Ukrainos norinčius studijuoti ir dirbti šalyje. Kaip ten bebūtų ši veikla puikiai pateisina ekonominius lūkesčius: rusai pradėjo daugiau lankytis Gdansko turistiniuose objektuose ir viešbučiuose, baltarusiai okupavo Balstogės parduotuves, o eilėse į Ukrainą iš Lenkijos stebina įstrigę ilgose eilėse perkrauti (būtent perkrauti, o ne prikrauti) įvairiausių prekių automobiliai.

Galėčiau pridurti dar du sėkmės faktorius. Pirma, Lenkija, besiruošdama EURO 2012, ženkliai pagerino kelių infrastruktūrą ir nesustoja to daryti. Antra, Lenkijos regionai bei verslas tapo labai orientuoti į atvykstančius kitų šalių pirkėjus. Į tai įeina daug dalykų: reklaminiai stendai atvykėlių kalba šalia pagrindinių kelių, didelis valiutos keityklų tinklas, Tax Free informacija rusų kalba parduotuvėse, užrašai kitomis kalbomis parduotuvėse, interneto tinklapiai keliomis kalbomis, įskaitant lietuvių, ir kiti veiksniai, kurie buvimą šalyje padaro ir malonesnį ir lengvesnį. Tokiu būdu Lenkijoje sudarytos sąlygos regionams pelnytis iš tokio ekonominio turizmo.

O kas vyksta Lietuvoje siekiant pritraukti vienos dienos pirkėjus iš kitų šalių? Šiame kontekste itin išsiskiria Vilnius ir du jo prekybos centrai – Akropolis ir Ozas. Ten viskas padaryta, kad baltarusiai patogiai jaustųsi. Baltarusių galima sutikti ne tik Akropolyje ar Oze, jų galima rasti Ikea prekybos centre, senamiestyje, oro uoste ir kitur.

Reikia išskirti ir tai, kad vykstant iš Minsko į Lietuvą, Vilnių yra patogiausia pasiekti. Yra geležinkelio, autobusų ir oro maršrutas iš Minsko į Vilnių. Labai patogu ryte atvykti, o vakare išvykti.Ne vieną i ne du kartus mačiau atvykstantį tuščią maršrutinį autobusą iš Minsko į Kauną, tai rodiklis, kad toliau Vilniaus Minsko keleiviai nenori važiuoti. Netgi vertinant tą faktą, kad autobusas Kaune privažiuoja prie pat Akropolio.

Man tik nėra aišku, kodėl kiti regionai nesistengia dėl kaimynų. Maloniomis išimtimis galima laikyti Druskininkus ir Birštoną, bet pasigirti vienadieniais turistais galėtų nebent Druskininkai. Šiame mieste nėra didelių prekybos centrų ir žmonės ten važiuoja su kitais tikslais.

O kodėl mūsų kaimynai nevažiuoja pas mus į parduotuves? Iš vienos pusės, Lenkijoje pigiau, o pas mus net ir nesistengiama pakovoti dėl užsienio pirkėjų arba bent pristabdyti savų nutekėjimą. Kartais vyksta „Jamam“ ar kažkas panašaus, tai, aišku, pritraukia kaimynus, bet to pastovaus srauto, išskyrus Vilnių, nėra.

Užtenka kokį šeštadienio rytą važiuoti nuo Vilniaus link Lazdijų ar Kalvarijos, lenkų autobusai su turistais link Vilniaus važiuoja pakankamai intensyviai. Aišku, jie važiuoja ne apsipirkti, o pasižiūrėti Vilniaus. Bet kodėl miestų ar rajonų savivaldybės nenori pastatyti kokio nors monumento, kuris simbolizuotų Lenkijos ir Lietuvos draugystę arba bent jau atridenti akmenį į miestelio aikštę ir pasakyti, kad čia sėdėjo koks nors lenkų veikėjas? Šalia to objektų sustotų tas autobusas, ten būtų galimybė nueiti į tualetą ir skaniai atsigerti kavos. Nieko nedaroma. Jei pakeliui autobusas kur ir sustoja, tai degalinėje, kurioje ir yra išvardintos gėrybės. O paskui Lenkijoje sakoma, kad išskyrus Vilnių, Lietuvoje ir žiūrėti nėra į ką.

Su Rusija situacija kaip ir aiški. Lietuva visiškai pralaimėjo kovą Lenkijai dėl vienadienių rusų turistų. Lenkija, savo ruožtu, aprūpina juos viskuo. Dabar, kritus rublio kursui, rusų perkamoji galia pasidarė mažesnė, bet vis vien išlieka itin svarbiu veiksniu pasienio ekonomikoje.

Latvijos vienadienių turistų vizitavimą Lietuvoje yra sudėtinga įvertinti dėl to, kad Latvijos ir Lietuvos pasienio ruožas yra ilgas ir atviras. Plika akimi matoma tik tai, kad jų autobusai daugiausiai lankosi pajūrio regione ir Vilniuje. Dar norėčiau pridurti ir tai, kad teko ne vieną ir ne dvi transporto priemones su latviškais numeriais matyti tose pačiose Suvalkuose šalia prekybos centrų. Tikėtina, kad tie automobiliai nėra vairuojami latvių, bet pats toks vaizdas įvaro nuostabą – nejaugi latviai vyksta per visą Lietuvą apsipirkti?

Taigi kovoje dėl vienadienių turistų esamoje situacijoje laimi tik Vilnius, ir tai tik dėl to, kad sostinė, turi lenkišką praeitį ir gerą susisiekimą su Minsku. Kiti miestai ir regionai siekiant pritraukti vienadienis lankytojus turi gerokai pasistengti ir pagalvoti kokiu būdu jie gali nukreipti lenkų ar latvių autobusus į savo kraštą. Tuo tarpu siekiant pritraukti baltarusius iš įvairių Baltarusijos miestų apsipirkimo vietose reikia siūlyti visiškai kitokią vertę, nei siūloma dabar. Didžiausią potencialą turi Druskininkai: ir Gardinas šalia, ir pramogų pilna. Trūksta tik apsipirkimo vietų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s