Ar “Karas ir taika“ gali pritraukti turistus į Lietuvą?

Neseniai buvo pasirodęs straipsnis apie tai, kad Lietuvoje filmuotas mini serialas “Karas ir taika” turėtų pritraukti daugybę britų turistų į Lietuvą. Apeliuojama į tai, kad vietos, kuriose buvo filmuojama gali tapti savotišku tikslu apsilankyti serialo gerbėjams. Nusprendžiau peržiūrėti “Karą ir taiką” ir pateikti savo komentarą.

karasIšleista nemažai filmų, kurie traukdavo savo gerbėjus į tam tikras pasaulio vietas. “Kapitono Korelio mandolina” padėjo N. Cage ir P. Cruz gerbėjams atrasti pasakiško grožio Kefalonijos salą Graikijoje, “Mamma Mia” traukia grupės ABBA gerbėjus į kitą Graikijos salą Skopelos. Lietuvai įtaką padarė japonų filmas apie Č. Sugiharą. Įtaka buvo tokia stipri, kad daug japonų išsiruošė į Kauną, kas tikrai stebina, atsižvelgiant į atstumą. Aišku, yra daug ir kitų filmų, kurie vienaip ar kitaip padarė įtaką kažkokios šalies turizmo srautams, bet užtenka ir šių pavyzdžių, siekiant suprasti, kad turistų srautą galima suformuoti per kiną.

“Karas ir taika” nėra pirmas užsienio filmas, kuris filmuojamas Lietuvoje. 2008 m. buvo rodomas kitas filmas su pasauline žvaigžde Daniel Craig “Pasipriešinimas”. Negaliu pasakyti, kiek turistų į Lietuvą sugeneravo šis filmas, bet efektas tikrai buvo, tik visiškai kitoks, nei buvo tikėtasi. Prisimenant V. Žeko žodžius, kurio valdomame viešbutyje “Daugirdas” gyveno D. Craig, aktorius mėgdavo pabėgioti Kauno Santakoje ir pirmą kartą išbėgęs su vienu asmens sargybiniu greitai grįžo ir paėmė dar vieną. Nežinau, ar tai sutapimas, bet beveik iš karto po to Kauno Santaka buvo pertvarkyta ir pasidarė daug patrauklesnė miestiečiams.

Grįžtant prie “Karo ir taikos”, reikia pripažinti, kad serialas tikrai pasisekė. Nežiūrint į tai, kad britai paminėjo Lietuvoje esančias vietas, kur buvo filmuojama, sudėtinga tikėtis serialo gerbėjų minių, nes “Karo ir taikos” auditorija yra savotiška ir negali prilygti kitų serialų auditorijoms. Aišku, pasaulyje yra daug L. Tolstojaus talento gerbėjų, bet jų skaičius gerokai nusileidžia “Sostų karų” ar kitų populiarių serialų gerbėjų armijoms. Todėl tikėtis didelio susidomėjimo Lietuva per šį serialą yra naivu.

Reikia nepamiršti kito veiksnio, kad ne vien Lietuvoje šis filmas buvo filmuotas. Seriale galima pamatyti Rundalės rūmus, Sankt Peterburgo Ermitažo, Rusų muziejaus, kitų rūmų vaizdus, kurie savaime yra turistiniai objektai. Seriale šių objektų panoraminės scenos ir interjeras tikrai stebina. Lietuvoje buvo filmuojamos daugiausiai lauko scenos, galima atpažinti Vilniaus gatves, Vilniaus universiteto kiemą, Gedimino kalną, Rumšiškes, Kernavę ir kt. Aišku, Vilniaus TIC teisingai daro, kad suplanavo ekskursiją Vilniaus vietomis, kur buvo filmuojama. Bet kiek gi yra tų turistų? Aš nekalbu apie pavienius turistus, bet apie tas minias, kurių laukiama.

Įdomu tai, kad Didžiojoje Britanijoje po premjeros buvo parduota 13 000 “Karas ir taika” knygų. Sakyčiau, kad mažoka. Aišku, ne visi yra linkę skaityti, bet 13 000 skaitytojų iš 6 milijonų žiūrovų nėra solidu. Todėl nemanau, kad filmas taip sužavėjo žmones, kaip apie tai rašo, o minios “Karo ir taikos” gerbėjų Lietuvoje, mano nuomone, yra mitas. Panašu į tai, kad žmonės pažiūrėjo serialą, pasidžiaugė turiniu ir laukia kito serialo.

Daug įdomiau stebėti japonų susidomėjimą savo istorija. Filmo apie Č. Sugiharą sėkmė paskatino juos naujai susidomėti Kaunu, kur dirbo šis diplomatas. Visoje Č. Sugiharos istorijoje stebina du dalykai: a) iki pat diplomato mirties japonai nelabai žinojo, ką padarė Č. Sugihara, o kai į laidotuves susirinko žydų tautybės žmonės iš viso pasaulio, japonai suprato, kuo buvo išskirtinis diplomato poelgis; b) stebina tai, kad iki filmo japonų turistų srautas buvo nedidelis, bet pastovus, tuo tarpu, filmas tapo tikra sensacija japonų kinematografe ir japonų turistai daug labiau pradėjo lankytis Lietuvoje. Belieka tik stebėtis japonų ištikimybe savo istorijai ir garsiems tautiečiams.

3 komentarai “Ar “Karas ir taika“ gali pritraukti turistus į Lietuvą?

  1. Man buvo nuostabu sužinoti, kokias sumas sugeneravo Downtown Abbey serialas Highclere piliai. Tačiau reikia pripažinti, kad be serialų tie kraštai ir taip jau žinomi, todėl papildomai reklamuoti neverta. Jeigu kas ir susidomės “Karas ir taika“, tai lankysis Latvijoje arba Rusijoje, nes jos ir taip jau gerai žinomos.

    Patinka

    • Deja, aš irgi laikausi nuomonės, kad susidomėję šiuo serialu, greičiausiai, Lietuva mažiau domėsis nei Latvija ar Rusija. Kaip ir minėjau, šių šalių rodyti rūmai ir muziejai savaime yra turizmo objektai, tuo tarpu Lietuvos gatvės ir laukai retą sudomins.

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s