Mintys apie Kauno auksinį tualetą

Auksiniu tualetu pramintas konteineris netoli Kauno pilies ir vėl atsidūrė įvykių centre. Šį kartą jį norima nugriauti, o vietoje jo siūloma pastatyti memorialinę lentelę su auksinio tualeto byloje dalyvavusiais veikėjų vardais. Viešieji tualetai yra specifinė turizmo infrastruktūros dalis ir savotiška vizitinė kortelė, nemaža dalimi nuo jų kiekio ir kokybės priklauso miesto turistinis patrauklumas. Kadangi pats esu iš Kauno, tai negaliu kalbėti apie visą Lietuvą, bet kalbėsiu tik apie miestą, kur priregistruotas šio rašinio objektas. index
Kauno centre su viešais tualetais visada buvo sudėtinga. Eilę metų reikalo prispirtiems kauniečiams ir miesto svečiams centrinėje miesto dalyje buvo prieinami tik trys tualetai: prie M. Žilinsko dailės galerijos, šalia Muzikinio teatro sodelio ir Rotušės aikštėje. Tiesą sakant, nežinant, kur tie tualetai, vargu ar individualūs turistai būtų savarankiškai juos radę, nes tik priėjus prie WC, buvo matomas atitinkamas ženklas. 1998 m. pastačius restoraną “Miesto sodas” ir klubą “Sieną”, buvo atnaujintas šalia Muzikinio teatro sodelio esantis tualetas, ir, pridėjus ranką prie širdies, galiu sakyti, kad 50 lietuviškų centų buvo verta mokėti už teikiamas paslaugas. Prabėgus eilei metų šį tualetą verslininkai nusprendė uždaryti, nes išlaikymo sąnaudos buvo didesnės nei pajamos.
Dar vieno tualeto poreikis šalia Kauno pilies aikštelės atrodė logiškas. Toje aikštelėje dažnai stovi autobusai, kurie atveža turistų grupes, taip pat renginių metu ar tiesiog gražiu oru juda dideli žmonių srautai. Ne mano darbas gilintis, kodėl tualeto kaina išaugo iki “auksinės” (apie 0,5 mln Lt arba apie 145 000 Eur). Anekdotas prasidėjo paskui. Ilgą laiką, kol vyko tyrimas dėl lėšų švaistymo jūrinis konteineris, kurio kaina apie 10 000 Eur, stovėjo uždarytas. Po kelių metų jį vėl paremontavo (per kelis nenaudojimo metus konteinerio ir vidaus įrangos būklė nepagerėjo), atidarė liaudžiai ir jis nenustoja nešti nuostolio. Galų gale, pradėjo eiti kalbos apie jo naikinimą, nes pats konteineris surūdijo, remontuoti neverta, o pelno jis niekada neatneš.
Prisipažinsiu, nei karto nesu buvęs šiame tualete, bet esu nusivylęs pasiūlymu jį sunaikinti. Aš jį uždaryčiau, aptverčiau ir paversčiau dar vienu turizmo objektu. Aš nepritariu nuomonei, kad reikėtų įkalti memorialinę lentelę su vardais, tai nėra etiška. Daug etiškiau būtų įkalti lentelę su užrašais keliomis kalbomis, kurie atpasakotų visą statinio istoriją, kuri parodytų anos valdžios neūkiškumą.
Negaliu pasakyti, kiek panašių objektų už nesąmoningą kainą su tokia absurdiška istorija yra Europoje. Manau, jų nėra daug. Šioje vietoje Kaunas tikrai gali išsiskirti. Pritariu buvusiam Kauno merui A. Garbaravičui, kuris pasakė, kad pastatytas už tokią kainą tualetas tiesiog privalo būti unikalus. O kaip gi turistai ir jų gamtos poreikiai? Mano žiniomis, šiam tikslui puikiai tarnauja Daugirdo viešbutis, bet gal būtų prasmė šalia aptariamo konteinerio pastatyti mokamus biotualetus? Nemanau, kad jų buvimas Kauno Santakos teritorijoje gadins vaizdą labiau, nei auksinis tualetas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s